Ana Sayfa Gündem 16 Şubat 2023 109 Görüntüleme

Lider Helvacıoğlu’ndan acı itiraf… 7 ve üzeri zelzelede Keşan’ın yarısı yıkılır!

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, İGFA Edirne Temsilcisi Erdoğan Demir ve Keşanlı Gazeteci Mehmet Aytaç’ın sorularını cevaplandırarak, Keşan’da mümkün bir sarsıntı ile ilgili görüşlerini lisana getirdi.

 • Sayın Lider Keşan’da meydana gelecek bir sarsıntıda toplanma noktaları muhakkak mi, zelzeleyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Öncelikle sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarıma Allah’tan rahmet ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar ülkemize de büyük geçmiş olsun. Büyük bir felaket yaşadık.
Misyona geldiğimizden bu yana neredeyse dört yıl oldu. Bu husus birinci gündemimizde çok ilerleyemezsek bile planlarımız gerçekleşti ve muvaffakiyetle da tam neticelendirmek üzere iken başımıza Kahramanmaraş zelzelesi geldi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı geldi , iki sarsıntı de tıpkı günde meydana geldi. Ben evvel 20.000’i aşan tahminen daha fazla çıkacak rahmetlilerimiz var onlara dualarımız olsun 100.000’i aşan yaralılarımız var. Devletimiz, milletimiz, STK’larımız, AFAD, Kızılay, belediyelerimiz tüm Türkiye tüm dünya seferber oldu. Büyük bir sarsıntı yaşıyoruz, binlerce ölümüz var, yaralımız var ve 10.000’e yakın yıkılmış konutumuz var tespitler yapılıyor. Keşan Belediyesine gelince Keşan Belediyesi de bugün prestijiyle 42 TIR dayanak gönderdi. Hemşerilerimizin ve iş adamlarımızın ve STK’larımızın takviyesi belediyemizin dayanağı ile 42 TIR lisana kolay, Trakya’da yardımlar konusunda örnek olmak yolunda ilerliyoruz. Yardım noktasında teşvik yolluyoruz, teşvik ediyoruz herkesi.

Bunun dışında Keşan’a gelen, göç eden Keşan’da yakınları olan yakınları olan depremzedeler geliyor o farklı bir operasyon olacak, onunla ilgileniyoruz, yardımlarla ilgileniyoruz. Çok hassas bir toplum olduğumuzu bir defa daha Türk milletinin dayanışma gücünü bir kere daha takdir ediyorum, tebrik ediyorum, minnettar kılıyorum.

Şimdi sorunuza gelelim tabi sarsıntı gelince konuşuyoruz daima, aslında bunları daha öncelerde de konuşmamız lazım bizim de eksiklerimiz var, herkesin eksiği var. geçim kederi, gelişme kederi, para kaygısı , kazanma kaygısı bir hırstır gidiyoruz. Lakin sarsıntılar afetleri yaşayınca değerlendiriyoruz, sonra yeniden unutuyoruz. Bu özelliğimizden derhal uzaklaşmamız lazım.
Keşan’da biz ikinci yılımızda misyona geldikten sonra tabelalar asarak toplanma noktalarımızı belirledik. Dokuz noktada toplanma yeri belirledik, bunu sizlerle paylaşayım.

 • Yeni Adliye Alanı Park Yeri (Macera Parkı)
 • Yeni Mahalle Semt Alanı (14 dönüm)
 • TOKİ yanI Pazar Alanı
 • Atatürk Stadyumu
 • Şu anki Kent Meydanı(Cumhuriyet Meydanı)
 • Toptancı Hali
 • İmam Hatip Lisesi Bahçesi
 • Fen İşleri ve İtfaiye Müdürlüğü Bahçesi
 • Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu civarı boş alanlar

ARTIK KONUTUMUZLA, YAŞADIĞIMIZ ORTAMLA DAHA ÇOK İLGİLENMELİYİZ

Bu toplanma alanlarını belirledikten sonra, biz tabelalarını asarak vatandaşlarımıza duyurularını yapıyoruz lakin sık sık mı yapıyoruz? Tabelalar yönlendiriyor yalnızca daha şuurlu hale getirmek için bu sarsıntı hepimize ders olacak. Şayet bundan da ders almıyorsak, bizim işimiz çok güç, bundan sonraki işimiz önemli dersleri almalıyız. Yani ütümüzü, çeşmemizi, camımızın rengini, perdemizin cinsini taksimizin plakasını markasını, kazağımızın markasını belirlemek yerine, artık konutumuzla daha çok yaşadığımız ortamda daha çok ilgilenmeliyiz. Çimentoyla, demirle, alanla, fay çizgisini bize getirisi ile sarsıntı haritasıyla çalışmalıyız. Bizim kuşağımız tahminen alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz fakat yeni nesile artık zelzele dersleri, ismi sarsıntı dersi koyacak kadar bu iş önemli bir iş, sarsıntıyla ilgili daha bilinçlendireci hareketler, yani toplumsal etkinlikler değil artık zelzelesi imtihana tabi edecek kadar bir ders olmalı. Hani din dersi ahlak dersi müfredata girmeli. Matematik dersi üzere tahminen de küçük laboratuvarlar kentte olmalı, kentte zelzele laboratuvarı olarak herkes oradan bir imtihana geçmeli. Öğretim hayatı boyunca bir imtihan olmalı, hafızalara yeterli kazımalıyız, yerleştirmeliyiz çocuklarımıza.

FAY SINIRI MÜCAVİR ALANLARIMIZDA OLAN SAROS’UN İÇİNDEN GEÇİYOR

 • Keşan’ın bir zelzele haritası muhakkak mi elinizde var mı? Keşan hangi fay çizgilerinin yakınında yahut uzağında mı?

Şöyle tanım edelim iki fay attığını gerçeklik olarak iki fay sınırına yakınız birisi Şarköy’deki Ganos Fay Çizgisi ve Kuzey Anadolu Fay Çizgimiz var. Keşan bunların uzantısında. Bu fay çizgileri Keşan’ın yanında teğetinde kalıyor o denli tanım edeyim. Teğet demek yıkılmayacak dökülmeyecek manasına gelmiyor. Bildiğimiz hani teğet geçti biz kurtardık değil, aksine teğetin yanında olduğu için çok etkileneceğiz manasına geliyor. Bilhassa Kuzey Anadolu Fay Çizgisi önemli etkilenecek. Mücavir alanlarımızda olan Saros’un içinden geçiyor. Yani Erikli, Yayla’nın içinden geçiyor. Tahminen bunu söylemek sorunlu fakat oradaki yapı modelleri iki katlı rahmet. iki katlı çok 3-4-5 katlılarımız yok. Orada yapı stoğumuzun yaşı ömrü uzun aslında. Yani Erikli’de %50’lere yaklaşmak üzere yeni yapılar.

7 ÜSTÜ ZELZELELERDE KEŞAN’IN YARISI YIKILIR

Keşan’da tam %50- 60 ortasında eski yapılar. Eriklide’de, Yayla’da Keşan’da da mücavir alanlarımızda da bizim için çok bir kritik cümle ile söylüyorum. İki fay çizgimizin hareketlenmesi halinde Şarköy’den gelen fay çizgimizle Kuzey Anadolu sınırımızın hareketlenmesi halinde 7.3’e nazaran hesaplanmış yıllar evvel zelzele haritası, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7’lerde yıkım oranı bizde de %50’leri geçer diye düşünüyorum. Keşan’ın yarısı yarısı yıkılır. Şöyle söylüyorum, nereden bu bilgiyi ediniyorum. 1999 sarsıntı yasası çıktığından bu yana 2000’den sonra bizim Keşan’ın yarısı imalata girdi, yarısı da 1999 öncesi.

 • Peki yeni yapılan binalarda inanç var mı şu anda?

Yapı kontrolle birlikte var, yani o kadar haksızlık etmeyeceğim, belediyeler ruhsatı verir denetlemeleri özel firmalara verdiler, ben de bir belediye yöneticisi olarak şunu belirtmek istiyorum. Yani %90 yeni binalara güvenebiliriz.

 • Eski binalarla ilgili ne yapacağız?

Eskilerle derhal kentsel dönüşüm mü, devletimizin bu büyük sarsıntıdan sonra yeni yapı modelleri inşaat modelleri çıkarırsa onları mı bekleyeceğiz, bir TOKİ misali bir Kooperatif misali, bir mahalle ve bir blok misali, bir Semt misali kentsel dönüşüm modeli derhal olmalı.

 • Yakın vakitte sanıyorum belediyelerin toplu konut yapma durumu askıya alınmıştı bu tekrar gündeme gelir mi?

Şimdi bence tek elden yapılabilir. Türkiye’de bir TOKİ modeli var, TOKİ bu işi uygunca profesyonelleştirdi. Dünyada da örneği yok, kimileri ticari gaye güdüldüğümü sanıyor fakat bence kaynak da üretiyor. Yani dükkanı satıyor, fakire mesken yapıyor. Bence TOKİ modeli cazip olmaya başladı, cazip olmasa talep olmaz, demek ki cazip olmaya başladı ki yeniden özel bölümü vesilesiyle yapılıyor aslında TOKİ’ler. İhale modeli ile yapılıyor ve denetleniyor. Bence TOKİ bu işi tekrar gözden geçirecek dizayn edecek.

 • Daha evvel bu mevzuyu gazetemiz gündeme getirmişti. Atatürk Ortaokulu ve Kurtuluş İlkokulu zelzele riski ile ilgili bir çalışma yapılacak mı?

Bunlar bugünün konusu değil. Onlar geçmişin konusuydu ve süreç başladı. İnönü İlkokulu yıkıldı. Hükümet Konağı üzere, eski belediye binasını yıktık, kızdılar bize.

Eski Adliye binasının olduğu bina, Yüzüncüyıl Pasajı, az evvel bir cümle söyledim. Keşan’ın yarısı olmamalı, yarısı olmamalı deyince yarısı içinde bir ilkokul olması da doğal. Bu ülkemizin de bir sorunu, tıpkı anda maket bir şey yapmıyorsun prefabrik yapmıyorsun, özkaynak lazım. Yani beşerler meskenini yaparken, yurdunu yaparken, inşaat yaparken aa zelzele oldu yıkalım. Bakkaldan almıyorsun bu meskeni. Maliyet, hesaplama, yıkım masrafları, üretim masrafları önemli bir oran. Artık haydi bakalım bir örnek verelim az evvel sohbetimiz de yaşadık, bir örnek verelim bir apartman sakinlerine soralım, sizin konutun yıkılması lazım diyelim, test edelim diyelim test ettik, yıkım kararı çıktı, bu apartmanın derhal boşalması lazım. Buna apartmandakilerin istek göstermesi lazım. O yüzden sorumluluk büyük, bu dönüşüm yıllara serilmişti yani işte yarısı Türkiye’nin yenileşti, yarısı 1999 sarsıntısı evvelki kanunlara nazaran.

TÜRKİYE’DE YENİ BİR PERİYOT BAŞLIYOR

 • Kentsel dönüşüm o vakit burada belediye kanalından çok daha çok bakanlık eliyle mi yapmak gerekiyor?

Şunu söyleyeyim. Bu sorularınızın hepsini siliyorum, bence yeni bir devir başlıyor, Türkiye’de yeni bir periyot başlıyor, yeni bir inşaat üretim modelleri olacak. Zira bu ağır bir ders, biz bu dersten hala ders çıkaramıyorsak, bizim halimiz gelecekte de tıpkı kalacak manasına geliyor. Ben şunu belirtmek istiyorum. TOKİ ile mi? Belediyeler eliyle mi? Özel dala müteahhit kümelerine yeni bir model mi çıkarılacak? Tahminen de müteahhitlere çıkarılacak diyecek ki; TOKİ, ‘ben yetişemiyorum’, ben belediye yapamıyorum, haydi bakalım belediye denetlesin, TOKİ denetlesin, lokal müteahhitler de mahallelerini bu biçimde yapsın. Dayanak veriyorum diye yeni bir modelleme olabilir inşaat üretiminde diye eklemek istiyorum. Şunu net belirtmek istiyorum Keşan’ın yarısı sağlam, yarısı 2000 öncesi, Erikli’nin, Yayla’nın %60’ı, %50’si orda da sorun. 7’nin üstündeki bir sarsıntıda Keşan’ın yarısı yıkılır.

 • KEDAK ve Belediye Takımları şu anda Elbistan’da çalışıyorlar. Zelzelenin 114. saatinde bir genç kızımızı hayata döndürdüler. Keşan bir sarsıntı sonrası arama kurtarma ile ilgili kâfi mi? Bu hususta neler yapılabilir?

Şöyle kocaman bir denizde bir damlalar, çok bağırıyorum, fakat diyeceksin ki konuşuyorsun da icraat lazım. Evet burada maalesef dört yılda ne yapamadın Helvacıoğlu derseniz, zelzele üzerinde projelerimi bir hayallerimi masada projelendirdim lakin uygulamada külfet yaşadık. Yani görüyorsunuz herkes kendi kederinle uğraşıyor.

Keşan’da sarsıntı olunca, Malkara’da da olacak, Uzunköprü’de de olacak, Enez’de de olacak kim koşacak Keşanlı’nın yanına. O yüzden kendin koşacaksan bizim süratli bir formda uğraşlarımızı yavaş ilerlettiğimiz, bak Malkaradan Şarköy’den Edirne’den Gelibolu’dan daha ileriyiz, lakin yetmediğini anladık. Daha süratli hareket ederek KEDAK’ımız, AFAD’ımızı ya da öbür derneklerimizi STK’larımızı belediye olarak destekliyoruz, kıyafetler aldık, yerlerini verdik, operasyonların da yardımcı oluyoruz . Ancak bunun da yetmediğini gördük.

 • Keşan’da en yüksek bina kaç katlı? 2022 yılında 266 tane yapı ruhsatı vermiş Keşan Belediyesi bunlar kaç kat üzerinden veriliyor?

Yasa olarak beş katı geçemiyoruz. Keşan’da 5 kat azamî, iki katta var 266 ruhsatın ben sav ediyorum %40’ı 2 kattır. 2022 yılında Keşan’daki en yüksek bina sayısı 7. Şu anda yedi katın üzerinde yerimiz yok. Şu anda yapılabilecek en yüksek kat yedi kat o da Yeni Mahalle’de. Öbür mahallelere en fazla 6 kat… İstiklal Caddesi 6 kat. Anafartalar Caddesi 5 kat, Kurtuluş Caddesi 5 kat. Sonuç itibariyle evet ortalamamız, 4-5 kat

 • Keşanlı vatandaşlara zelzeleyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Yani zelzele bize büyük bir ders oldu, rahmetlilerimiz var. Bu zelzelenin zengini, yoksulu yok, zelzelenin paralısı, parasızı, ırkı yok. Zelzele geldiği vakit, canı alacak kadar tesirli. Şu var sarsıntı öldürmüyor konutlar öldürüyor der büyüklerimiz ya da uzmanlar derler. Sarsıntı değil sıhhatsiz konutlar öldürüyor. O vakit biz süratli bir formda konut alırken de yahut eğitim alırken de zelzelesi başa koyacağız. Eğitimimizde de başa koyacağız alışverişimizde de başa koyacağız, tedbirler alacağız. Şunu belirtmek istiyorum bu tedbirleri alırken meskende de artık zelzele eğitimi almış bir vatandaş olarak bir sertifika bile vereceğiz. Ehliyet üzere, otomobil kullanma ehliyeti üzere, sarsıntı bilgisi alma ile ilgili vatandaşa bir sertifikalı doküman vermemiz lazım. Sarsıntı noktasında eğitim almayan insanımız kalmamalı diye bir operasyon olmalı, bir faaliyet olmalı. Türkiye’de bunu okullarda yapamıyorsak bile evet arkadaş sen zelzele eğitimi al, gel, sertifikanı al ve sana da bir zelzele paketi armağan ediyorum der üzere buna emsal çalışmalar, bu bir kampanya değil sorumluluk, bir defa zelzeleyle ilgili eğitimi almamız lazım.
İki zelzele bölgesinde yaşayanlara hassasiyet göstermeli, kendi bölgelerine hassasiyet göstermeli.

Binlerce mevt verdiysek, bu bir derstir bize. Keşan ve Saros Körfezi de bu dersin, bir modülüyse ki modülü zelzeleye çok yakınız. Bir de 100 yıl olmuş 1912’de Mürefte’de olmuş. Yüzyılı da geçmiş her an her şey olacak kadar. Ne diyorduk zelzele yakın İstanbul’da, sarsıntı yakın İstanbul’da işte İstanbul değil Kahramanmaraş’ta oldu. Tahminen de tetikleyecek 15 gün sonra, bir ay sonra, bir yıl sonra tahminen de bizim burada olacak, kaçınılmaz, şunu bilmeliyiz zelzele gelecek ya gelince bakarız, gelince bakamazsın abi, bakamazsın bu iki sefer dört. Gelmeden bakacaksın birinci kere bir şey söylüyorum, gelmeden bakacaksın. Bakacaksan gelmeden bakacaksın, her şeye gelince bakarız lafı zelzelede geçersiz. Aldığınız konut, aldığınızda iş yeri, oturduğunuz kiralık konut bundan sonra lütfen kira tuttuğunuzda bakacaksınız 1999 öncesi konut mi kiralıyor, yani onlara gidip asansörde nasıl kullanılamaz damgası vuruyorsak , biz bunları kullanılamaz, kiraya verilemez konut sahibi kendi isteğiyle oturuyorsa oturur ancak bir oburunun vefatına sebep olmamalı.

1999 öncesi mesken mi kiralıyorum, mesken mi satın alıyorum. Yani onları gidip asansörde nasıl gidip kullanılmaz damgası vuruyorsak, biz bunları kullanılamaz, kiraya verilemez demeliyiz. Bunun üzere sert kararlar alınmalı ve kontrol sistemi çalışmalı. Türkiye’de kontrol düzeneği özelleştirildi, Top taca atılmasın. Yani kontrol sistemi çalışmalıdır. Çok katlıya gereğimiz yok. Çok katlılara hiç gerek yok sarsıntıyla yaşamasını bilmeliyiz öğrenmeliyiz bu da bize ders olsun. kış kıyamette -18° de düşünün soğuktan ve yetişememekten de cenazelerimiz oldu.

 • Kaymamamlık ve Belediye ortak bir çalışma yaparak gerçeği ortaya koymayı düşünüyor mu?

Deprem haritası çıkmalı, daha netleşmeli MR’ı çıkmalı. Biz bundan sonra daha bölgesel çalışmalar yapmalıyız.

Bundan sonra az evvel söylediğim üzere üç panelle bu iş olacak değil, yani panel yapılabilir. Panelde yaptık Ticaret Odası periyodunda de yaptık. Belediye periyodunda de yaptık fakat panellere yalnızca ilgililer geliyor. Herkesin işi zelzele, herkesin sorunu sarsıntı, yalnızca ilgililer değil! Lakin ‘banane’ diyor gelmiyor. Salonlar dolmadı. 65 bin nüfusun binde biri gelmiyor panele.

Panelden öte mecburilik ve yeni kuşak müfredatı olmalı bu iş. Yani artık ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde zelzeleden sorumlu imtihanlar, tatbikatlar, laboratuvarlar yani bir okuldan mezun oluyorsan, zelzeleden de mezun olman lazım.

Orada zelzeleden de mezun olmalı. Zelzele bilgilerine sahip olma da artık derslerin içinde olmalı. Yani eğitim siyasetlerin içine sarsıntı girmeli.

hack forum warez scriptler warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
escort izmit muğla escort hack forum babilbet bahis forum bahis forumu onwin fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu