Ana Sayfa Gündem 18 Mayıs 2023 194 Görüntüleme

Mehmet Savran’dan yeni sanayi kelamı

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
Nevşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran, bir mühlet evvel kamuoyuna duyurduğu yeni sanayi projesi ile ilgili olarak, “Gece gündüz durmadan çalışacağımın kelamını verdim. Hala bu sözümün ardındayım. Vazifeye geldiğim günden bu yana bu türlü çalışıyorum ve bu türlü de devam edeceğim. Biz kimseyi kandırmıyoruz, yapamayacağımız işi söylemiyoruz. Söylediğimizin sonuna kadar ardındayız. Bu iş olacak. Ya oluruz, ya ölürüz. Biz bu işi yapacağız. Ben gemileri yaktım ve limana dönüş yok. Yola çıktık ve geri dönüp kaçmak yok. Ya yapacağız, ya yapacağız.” dedi.

Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran, gündeme ait mevzuları kıymetlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında bir müddet evvel kamuoyu ile paylaştığı yeni sanayi sitesi, kentsel dönüşüm projesi, GES Projesi üzere hususları anlatan Savran, gazetecilerin sorularını da yanıtlandırdı.

Geçtiğimiz günlerde, Aksaray yolu üzerinde bulunan ve altyapı ve yol çalışmaları başlayan yeni sanayi sitesi projesi için büyük bir uğraşla çalışmayı sürdürdüklerini açıklayan Savran, bu alana çeşitli büyüklüklerde 340-350 dükkân yapılacağını açıkladı. Bu mevzuyla ilgili kendisine yöneltilen tenkit ve ithamlara da yanıt veren Savran şöyle konuştu;

‘Nevşehir Kimin Ne Olduğunu Çok Âlâ Biliyor’

“Geçtiğimiz günler kentimize kazandıracağımız yeni sanayi sitemiz ile ilgili bir projemizi kamuoyuna açıkladık. Aslında yıllardır konuşulan bir projenin hayata geçirilen birinci kısmını açıkladık. Bunla ilgili olarak kimi bölümlerin söylediği üzere yeni sanayi sitesi projemizin bulunduğu alan 2004-2018 yılları ortasında konuşulan bölgede değil. Yakınında, komşu bir bölgede yer alıyor. Biz bu sanayi projesini açıkladıktan sonra ‘seçim için, oy için palavra söylüyorlar’ diyerek yalancılıkla suçlayan ve ‘yine yapamayacaklar’ formunda ithamlarda bulunan birtakım bireyler oldu. Bu ithamlarda bulunan kişinin sanayi ile ilgili geçmiş serüvenini, karnesini herkes gördü. Nevşehir kimin ne olduğunu çok uygun biliyor. Nevşehir halkının o şahıslarla ilgili duygusu neyse benim de hislerim tıpkı. Nevşehir bir kişiyi sevmiyorsa ben de sevmiyorum. Bu kadar net. Zira aklın yolu bir. Tıpkı partide siyaset yapmış, yapıyor olmamız beni bağlayacak bir şey değil. Zira hak olan, hakikat olan muhakkaktır, yapılması gereken muhakkaktır. Bu değişmez. Hürmet gereği ben onlarla ilgili fikrimi, onlar talep etmedikçe söylemiyorum. Zira beşerler bir biçimde vazife yaptılar ve misyon mühletleri bitti. Bir kusurları, eksiklikleri, yolsuzlukları varsa mahkemeler, savcılar misyonda. Bana da bir şey sorulursa bilgi, doküman istenirse veririm. Gördüğüm, tespit ettiğim bir şey hakkında da sonuna kadar giderim ve cürüm duyurusunda bulunurum. Bu kadar da açığım. Kimseden çekincem yok. Koltuk uğruna, makam uğruna haksızlığa, yolsuzluğa susan biri değilim. Şimdiye kadar susmadım bundan sonra da susmam. Lakin hürmet gereği, siyaset gereği konuşmadığımız şeyler var. İnsanlara, topluma yararlı olmayacağını düşündüğümüz bir grup diyaloglar var. Şimdiye kadar da onların hiçbirine girmedim. Bugün siz kıymetli basın mensuplarının karşısına çıkma nedenim ise itham edilmemiz. İtham edildiğimiz bahislere karşılık veriyoruz ve itham eden kişinin karnesine bakacağız.”

‘Yapamayacağın Proje İçin Neden Kelam Verdin?’

Artık sanayi projemize ‘seçim yatırımı, olmayacak’ diyorlar. Fakat ben asla hayal bir şey söylemiyorum. Bizi seçim için palavra söylemekle itham eden kişinin 2019 seçimleri öncesinde neler söylediğini hatırlıyoruz. Seçim öncesi kendisi ‘Sanayimizin tabelalarını taktık, yollarını yapıyoruz. Parası hazır ve 1 Nisan’da başlıyoruz’ diyordu. 2019 yılı belediye seçimleri öncesinde, o dönemki aday, benimde belediye meclis üyesi olarak listesinde yer aldığım kişi sanayi projesinin finansmanının hazır, projesinin hazır olduğunu söylüyordu. Bu kişi seçildikten sonra daha evvel Atilla Seçen lider devrinde belirlenen yerin askıya çıkılması için encümen kararı alındı. Tarih 17.014.2019 ve bundan tam 4 yıl evvel. Bu 4 yıl boyunca bu karar ne olması gerekiyor? Askıya çıkılması, yerin belirlenmesi, 18 uygulamasının yapılması ve bir şeylere başlanması gerekiyordu. Kendisi 21 ay vazife yaptı ve bu müddette bunların olması gerekiyordu. Biz yaklaşık 22 ayda hallettik. Keşke bu encümen kararı çabucak sonraki gün uygulanmaya başlansaydı da bizde vazifesi devraldıktan sonra bu süreci yapılmış olarak bulsak ve işin mimari projeleriyle, inşaatıyla uğraşsaydık. Ancak biz bu süreci bitirmemiz gerektiği için bu vakte kadar sürdü. Bundan sonrada biz tüm bunları yaptık. Ben onlar üzere yapmadım. Her şeyi hazır, finansmanı tamam demiyorum. Ben bu sorun niçin çözülmedi diye araştırdığım da şunu gördüm; 2019 yılında sanayi projesi ile ilgili belediye encümeninde askıya çıkılması için karar alınmış ve ortadan o kadar mühlet geçmesine karşın en ufak bir şey yok. Artık ben ‘Bir baktım ki sanayi ile ilgili bir şey yapılmamış’ dediğimde yanlış bir şey mi söylüyorum? Kendisi daha evvelki sanayi projesinin yapılabilir bulmadığı için vazgeçtiğini söylüyor. Madem o denli neden bunu açıklamak için 4 yıl bekledin? 2019 yılında lider oldun, baktınız ki finansmanı, mimari projesi hazır olduğunu ve 1 Nisan’da başlayacağınızı söylediğiniz projenin yapılabilir olmadığını gördünüz eyvallah lakin bunu açıklamak için niçin 4 yıl beklediniz? Neden seçimden evvel araştırmadın yapılıp, yapılmayacağını? Yapılabilir olmadığını gördünüz pekala bu kentin endüstriye muhtaçlığı olduğu ortada. Belediye lideri olarak buna ne deva aradınız? Bu sanayi projesini çözmek için alternatif ne yol aradınız? Kendisi diyor ya ‘Daha Nevşehir’i ne kadar kandıracaksınız?’ diye. Ben Nevşehir’i hiç kandırmadım, kandırmayacağımda. Bu soruyu kendisine sorsun. Yolsuzluk çeşitlidir. Devletin malını, mülkünü, parasını uygun olmayan formlarda alırsınız bu yolsuzluktur doğrudur. Bunu yapanın da dünde, bugünde, yarında Allah belasını versin. Haksız bir halde devletin bir lokmasını boğazından geçirenin boğazı dursun, bir daha da iflah olmasın. Pekala kardeşim sen yapmadığın, yapamayacağız ya da yapılıp yapılmayacağını araştırmadan insanlara palavra söyleyerek insanların oyunu almak ne kadar etik? Ne kadar hakkaniyetli?”

‘Kimin Aklıyla Dalga Geçiyorsunuz?’

Bir sefer daha söylüyorum. 2004-2018 yılları ortasında konuşulan sanayi projesinin yeri şimdiki yer değil. Birilerini bir şeyle itham edeceksiniz biraz araştırın. Burası 2018 yılındaki belediye lideri tarafından belirlenen ve daha sonra 2019 yılında encümen kararı alınan lakin askıya çıkılmayan yer. Biz alınan o encümen kararını uygulamaya koyduk. İmar revizyonu ile yeri belirledik. Toplamda 3 milyon metre kare bir alan. Bunun 1 milyon 800 bin metre karesi sanayi alanı. Geriye kalanlarda ihtisas alanları. Bu 1 milyon 800 bin metre karenin içinde de 112 bin metre karelik belediye ve hazineye ilişkin araziyi bir ortaya topladık. Revizyon ve 18 uygulaması ile. Buraya çeşitli büyüklüklerde 340-350 dükkân planlıyoruz. Artık altyapısını yapmak için çalışmalara başladık. İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu çizgilerinin hepsi bir iştir ve bunların inşaat ile alakası yoktur. İnşaat yapılmadan evvel bunların tamamlanması gerekir. Ben çıkıp ta ‘Bin 100 tane dükkânı taşıyoruz, iyi olsun’ demiyorum. İnşaata yarın başlıyoruz, finansmanı hazır’ demiyorum. Lakin bunu yapacağız. Bir risk alıyorum. Ben ortaya çıktım ve şimdiye kadar yapılması gerekenleri yaptım. Yapılacak işler var ve onları da yapacağım. ‘Finansmanı hazır, 1 Nisan’da başlıyoruz’ demiyorum. O denli olsaydı derdim, o denli olmadığı için demiyorum. Saçma ithamlarda bulunarak kimin aklıyla dalga geçiyorsunuz? Hayatta en yanılgıya düşen insan kendini çok zeki etrafındakileri enayi zannedendir. Kandırdım sanır etrafını fakat herkeste bilir o denli olmadığını.

Biz şu anda yeni sanayi alanının altyapısını yaparak yollarını belirliyoruz. Artık çıkmış bizi eleştiriyor. Pekala kendisine soralım? Her şey hazır ve 1 Nisan’da başlıyoruz diyordunuz ne oldu? Nerede sanayi? Bari bizim şu geçirdiğimiz süreci halletseydiniz de biz devam etseydik. Ben gocunmam. Şimdiye kadar, benden evvel başlatılan, mutabakatı imzalanan hiçbir projeyi durdurmadım, engellemedim. Onun başlattım, yürüttüm dediği hiçbir projeyi kesmedim. 23 Projeyi tamamladığını söylüyor. Ben bulamadım. Açıklasın bu 23 projenin ne olduğunu biz de bakalım. O denli eline mikrofonu alıp insanları itham ederek konuşma. Net ve gerçek konuşalım.”

‘Ben Kimseyi Rakip Görmüyorum’

Biz sanayi projesi için belediye ve hazineye ilişkin 112 bin metre kare alan belirledik. Bu güne kadar endüstrinin yapılamamasının en büyük nedeni belediye ve hazineye ilişkin arazi olmaması, kâfi olmaması ve dağınık olmasıydı. Bunları bir ortada topladık. Bunun için de inanın çok çalıştık. Bir itiraz olup süreç uzamaması için çok titiz çalıştık. Her şeyi hallettik ve tapu için başvurduktan sonra kamuoyuna açıkladık. Biz daha evvel de açıklayabilirdik kendisi üzere fakat bu işler bitmeden açıklamadık. 27 aydır sokaklarda, vatandaşın ve esnafın içindeyim. Yalnızca seçim devri gezmiyorum. Her sorana çalışmaların sürdüğünü ve yer belirlendikten sonra açıklayacağımızı söyledim. Bundan sonra da etap evre ne durumda olduğumuzu açıklayacağız. Bir an evvel temelin atılması için de gayret göstereceğiz. Gece gündüz durmadan çalışacağımın kelamını verdim. Hala bu sözümün ardındayım. Misyona geldiğim günden bu yana bu türlü çalışıyorum ve bu türlü de devam edeceğim. Benden evvel başkanlık vazifesinde bulunan kişi 21 ay vazife yaptı. Onun ve benim 21 ayda neler yaptıklarımız ortada. Ben kimseyi rakip olarak görmüyorum. Kimse ile kendimi kıyaslamıyorum. Benim rakibim tekrar kendim. Ben kendimi kendimle kıyaslarım. Lakin kimileri sanayi projesi ile birlikte kendisinin ve partisinin oy kaybedeceğini düşünüp bizi yalancılıkla, beceriksizlikle itham ediyor. Biz kimseyi kandırmıyoruz, yapamayacağımız işi söylemiyoruz. Söylediğimizin sonuna kadar ardındayız. Bu iş olacak. Ya oluruz, ya ölürüz. Biz bu işi yapacağız. Ben gemileri yaktım ve limana dönüş yok. Yola çıktık ve geri dönüp kaçmak yok. Ya yapacağız, ya yapacağız. Bunda da kararlıyım. “

hack forum warez scriptler warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
escort izmit muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu onwin fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu